23.10.2021   Nastavit jako domovskou stránku
HOME HOME http://akitainu.topweb.cz http://akitainu.topweb.cz http://akitainu.topweb.cz

STANDARD - AKITA INU

Standard FCI č.225 z 16.7.1992/D
Země původu : Japonsko
FCI klasifikace : skupina 5 (špicové a skupina urtypu), sekce 5 (asijský špic a příbuzná plemena), bez pracovní zkoušky
Užití : doprovodný pes
Celkový výraz : velký, plně proporcionální pes se silnou stavbou těla a pevným základem, druhotné pohlavní znaky jsou výrazné, nekomplikovaný, s ušlechtilostí a důstojností.
Důležité proporce : Poměr kohoutkové výšky k délce těla je 10:11, fena je poněkud delší.
Vlastnosti : klidný, věrný, poslušný a bystrý
Hlava : Lebka je v poměru k tělu přiměřená, široké čelo s výrazným stopem, bez vrásek.Mohutné čellisti, nosní hřbet rovný, nosní houba velká a černá.Bílí jedinci mohou mít masové zbarvení nosní houby. Čenichová partie je střední délky, klínovitá, ale ne příliš špičatá. Hřbet nosu rovný, nůžkový skus, pysky těsně přilehlé.
Oči : Přiměřeně malé, mandlového tvaru, nepříliš od sebe vzdálené, poněkud šikmé, čím tmavší, tím lépe.
Uši : Poměrně malé, silné, trojúhelníkové, s lehce zaoblenou špičkou, nepříliš daleko od sebe nasazené, vzpřímené a lehce nakloněné dopředu.
Krk : Silný, svalnatý, bez laloku a proporcionální k hlavě.
Tělesná stavba : Hřbet rovný a silný, bederní partie široká a osvalená, hrudník hluboký, předhrudí dobře vyvinuté, žebra mírně klenutá, břicho vztažené.
Ocas : Vysoko nasazený, silný, pevně stočený, nesený přes hřbet, při natažení sahá špička k hleznům.
Hrudní končetiny : Lopatky mírně šikmé a dobře vyvinuté, přední končetiny rovné se silnými kostmi, lokty jsou těsné k tělu.
Pánevní končetiny : Dobře vyvinuté, silné, mírně zaúhlené.
Tlapy : Silné,kulaté, dobře uzavřené, mírně klenuté.
Pohyb : Pružný a plný (energický)
Osrstění : Pevná a rovná, podsada měkká a hustá, na kohoutku a na hřbetě o něco delší a na ocase nejdelší.
Barva : Červeno-žlutá, sezamová (červeno-žlutá s černými konečky), žíhaná a bílá. Všechny uvedené barvy kromě bílé musejí mít uradžiro (probělená až bílá srst na obličejové části a celé spodní linii těla a vždy s bílou špičkou ocasu)
Velikost : výška psa 67 cm, feny 61cm v rozmezí plus minus 3 cm
Vady : Každá odchylka od uvedených bodu musí být hodnocena jako vada, přičemž její hodnocení musí být v přesném poměru ke stupni odchylky.
 1. Černá maska
 2. Skvrny na bílém podkladě
 3. Bázlivost
 4. Předkus a podkus
 5. Skvrnitý jazyk
 6. Chybějící zuby
 7. Krátký ocas
Vylučující vady :
 1. Nevzpřímené uši
 2. Svěšeně nesoucí ocas
 3. Dlouhá srst
 4. Pes musí mít dvě normálně znatelná varlata sestoupená v šourku
Charakteristika :
    Navenek působí dojmem klidu, majestátu a ušlechtilé síly. K cizím je spíše nedůvěřivá, vůči útočníkovi dokáže tvrdě a nekompromisně zasáhnout.
    Akita je popisována jako veliký,pevně stavěný pes s dobrými proporcemi. Markantními vzhledovými znaky jsou vzpřímené, relativně malé a mírně dopředu překlopené uši, stočený ocas a klidná povaha. Srst je rovná, s hustou a měkkou podsadou. Za typickou barvu se v Japonsku považuje červená se světlou maskou a bílá. V Americe je hlavní barvou červenohnědá s tmavou maskou, pinto a bílá. Dle standartu je akita inteligentní pes, který vyniká ušlechtilostí a hrdostí. Kdo jednou akitu vlastnil potvrdí, že jeho povaha má mnohem širší záběr.
    Akity jsou absolutně věrný své rodině,je k ní připoután a poslouchá ji. Je to klidný, vyrovnaný a odvážný pes, který je opatřen dokonalým instinktem k ochraně. Dvě věci však akity rádi nemají: majitele, který je chce k něčemu nutit a ostatní velké psy, kteří se mu ihned nepodřídí.
    I přes nepříliš snadnou výchovu se akita vyznačuje širokými možnostmi využití. Sloužil jako lovecký a strážní pes, jako pes záchranářský, slepecký a pracovní. Na ostrově Hokaido se akity ještě dnes používají pro lov a tahání břemen. Akity se používaly jak pro lov malých divokých zvířat, tak pro lov medvědů a černé zvěře. Osvědčili se také jako psi saňový, ačkoli jejich klidná a dominantní povaha od plemen saňových psů odlišuje. V dnešní době se akita uplatňuje zejména jako rodinný společník,doprovodný a strážní pes.
webhosting